Ekonomi

Bakan Alim’den asgari fiyat açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in açıklamalarından şöyle…

EYT sorunu Türkiye’nin 20 yıldır sorunu, biz parti olarak yaratmadığımız sorunu çözdük. 5 milyon kişiyi ilgilendiren bir konuydu ama bu yıl ilk etapta 2 milyon 250 bin kişiye kadar çıktı. Gittiğimiz her yerde EYT’lilerle görüşüp teşekkürlerini alıyoruz.

Bir diğer nokta da Cumhuriyet tarihinde ilk kez düzenlenen etkinliğe imza atma fırsatı bulduk. Ben Bakan olduğumda Sayın Cumhurbaşkanı bu konular ilgi alanınız oluyor, getireceğiniz sosyal politikaların toplumumuzu rahatlatacağını biliyorum. Sorunları bir an önce çözelim diye konuştuğumuz bahisleri birbiri ardına tartıştık ve çözdük.

60 yıl sonra taban fiyatın getirilmesinin ardından ilk kez taban fiyatı vergiden çıkardık. Sadece taban fiyatı değil, tüm ücretlerin asgari ücretini hariç tuttuk.

Asgari fiyatın vergi dışı bırakılması çalışma hayatının temel sorunudur. Çalışma hayatımızın unutulmaz isimlerinden biri de merhum Başbakan Bülent Ecevit. İlk toplu sözleşmenin uygulanmasıdır.

Rahmetli başbakanın partisinin programına koyduğu ve başaramadığı asgari fiyatı dışarıda tutma şansına sahip olduk.

”TEMMUZ AYINDA YENİ SİPARİŞ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Yeni asgari ücret düzenlemesi Temmuz ayında olacak. Şartlar zor ise 6 ayda bir veya yılda bir yapılır. Temmuz ayında enflasyonist ortamın ücretler üzerindeki yıkıcı etkisini değerlendirerek Temmuz ayında yeniden yapılanma yapmayı planlıyoruz. Bu hesaplamalı bir şey. Temmuz ayında tekrar hesaplayıp düzelteceğiz.

“EMEKLİLERİ MEMNUN ETMEK İÇİN DÜZENLEME YAPACAĞIZ”

En düşük emekli maaşını 7500 liraya çıkardık ama önümüzdeki günlerde 7500 liranın üzerinde fiyat alan ve emekli maaşı o seviyede olan emeklileri de memnun edecek bir düzenleme yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu