Haber

Ziraat liseleri Milli Eğitim Bakanlığı’ndan taşınıyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tarım alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine katkı sağlamak ve Türkiye’yi bir tarım üssü haline getirmek amacıyla tarım liselerini yeniden yapılandırdıklarını ve özgün projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, eğitim veren okul sayısını açıkladı. tarım alanında eğitim 144’e yükseldi.

Bakan Özer yaptığı yazılı açıklamada, gıda tedarik zincirindeki küresel sorunların tarım ve hayvancılık alanını ön plana çıkardığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Bakanlık olarak tarım alanında nitelikli insan kaynağının yetişmesine katkı sağlamak ve tarım liselerini yeniden yapılandırarak ülkemizi tarım üssü haline getirmek amacıyla özgün projelere imza attık. Bu kapsamda 72 okul sayımız 2020 yılında tarım alanında eğitim verenlerin sayısı yüzde 100 artışla 2023 yılında 144’e ulaşacak. Ayrıca 3 yeni okul açılması için çalışmalarımız devam ediyor.”

Türkiye’nin tarımsal üretim ve hayvancılık potansiyelini daha etkin ve verimli kullanmak amacıyla sayılarını artırdıkları ziraat liselerinin faaliyete geçtiğini vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

“2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında 633 öğrenci 9. Sınıfa yerleşirken 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında bu okulları tercih eden öğrenci sayısı 2.614’e ulaştı. Yine 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında toplam 3.630 öğrenci Öğrenim görürken, mesleki ve teknik Anadolu liseleri bünyesinde açılan yeni tarım alanları ve tematik tarım mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile 2022-2023 eğitim-öğretim yılında bu sayı 10.354’e yükseldi.

Bakan Özer, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı itibarıyla 5 ilde 5 tematik tarım mesleki ve teknik Anadolu lisesinin öğrenci kabulüne açıldığını hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

“Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adıyaman’da Ziraat Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ardanuç Ziraat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Artvin’de Yusufeli Ziraat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yeşil Fatsa Mesleki ve Teknik Lisesi Ordu’da Anadolu Lisesi ve Bursa’nın Gemlik ilçesinde zeytincilik dahil 6 tematik ziraat lisesi açıldı. Bakanlık, tarım alanında İngilizce hazırlık eğitimi de verdi ve AR- 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında eğitime başlayacak yeni okullarımız ile birlikte tarım alanında okuyan öğrenci sayımız daha da artacak.”

Özer, Denizli’nin Baklan ilçesinde Tarım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Ardahan’ın Göle ilçesinde Göle Tarım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere iki yeni okulun açılış çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Tarım alanında dünyanın en uygun üniversitesi olarak kabul edilen Wageningen Üniversitesi ile yenilikçi tarım uygulamalarının yürütüldüğü ‘World Horti Center’ı incelemek üzere Ekim ayında Hollanda’ya ziyarette bulunduğunu kaydeden Özer, bölüm ve eğitim kurumlarının ortada yer aldığını söyledi. Hollanda modeli tarım ve hayvancılık çalışmalarını Türkiye’de uygulamak, tarım ve hayvancılık alanlarında mesleki eğitimin kalitesini artırmak amacıyla Antalya’da Tarımsal Eğitim Kampüsü temalı yeni bir okul açılması için çalışmaların sürdüğünü duyurdu. ve sağlık ve işgücü piyasası ile mesleki eğitim arasındaki ilişkileri güçlendirmektir.

Hollanda modelinin Türkiye’de uygulanabilmesi için özel alan yeterliliklerinin geliştirilmesine yönelik Erasmus Akreditasyon işbaşı gözlem projesi kapsamında tarım alan öğretmenlerinden bir kısmının Hollanda’ya gönderildiğini belirten Özer, şu bilgileri paylaştı:

“Mevcut tarım alanının ortasında 30 dönümden 800 dönüme kadar değişen ekilebilir araziler var. Toplam 4 milyon metrekare alana sahip okullarımızda halen çavdar, çeltik, patates, buğday, arpa gibi tahıllar yetiştiriliyor. , bahçe ve süs bitkilerinin yanı sıra seracılık, meyvecilik, hayvancılık, toprak analizi, tohum etütleri vb. birçok faaliyet yapılmaktadır. Araziye geçen yıl mesleki eğitim kurumlarının un ihtiyacını karşılamak için buğday ekildi.

Ziraat liselerinin üretim geliri 3 milyonu geçti

Tarım alanlarına sahip okulların üretim kapasitesine değinen Özer, şöyle devam etti:

“2017 yılı üretim gelirimiz 1 milyon 329 bin lira iken 2022 yılının prestijiyle bu miktar 7 milyon 926 bin liraya yükseldi. Hayvancılık alanında da geçmiş yıllarda okullarımızda büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılıyordu. Önemsiz ama bugün özellikle 200 büyükbaş, 250 küçükbaş ve 6 bin kümes hayvanı var.“Bu sayıyı her geçen gün artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca ülkemizin farklı coğrafyalarında öne çıkan ipekböcekçiliği ve arıcılık gibi uygulamalar da hayvancılık alanları bulunan ziraat okullarımızda devam etmektedir.”

Ar-Ge ve sınai mülkiyet alanında paradigma değişikliği

Mesleki ve teknik eğitimde bir başka paradigma değişiminin Ar-Ge ve sınai mülkiyet alanında yaşandığını kaydeden Özer, “Ar-Ge kültürünü benimsemiş nitelikli nesiller yetiştirmek Bakanlığımızın en değerli hedefleri arasında yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Özer, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli Ar-Ge ve inovasyon alanlarında öğretmen ve öğrencilerin yeni ürünler tasarlaması ve bu ürünleri geliştirerek ekonomik değere dönüştürmesi amacıyla 27 ildeki mesleki ve teknik eğitim okulları bünyesinde 58 Ar-Ge merkezi kurulduğunu hatırlattı. fikri mülkiyet haklarının elde edilmesi. devam etti:

“Her Ar-Ge merkezi için bir çalışma alanı belirlendi. Ar-Ge merkezlerinde 12 alanda 341 proje geliştirildi, 109 eser üretildi, 232 eserin üretim süreci devam ediyor. Bu merkezlerin 5’i eğitim veren okullarımız. Ayrıca tarım alanı olan okullarımızın kendi bölgelerindeki sivil toplum kuruluşları ve ilgili sektör ile iş birliği protokolleri imzalamaktadır.Bu iş birliği ile öğrencilerimize burs, eğitim ve staj imkanları sunulmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu