Ekonomi

Singapur Havayolları yeni tahvil ile 500 milyon dolar teminat sağladı

Singapur Havayolları 10 yıl vadeli tahvilini %5.25’ten başarılı bir şekilde fiyatlandırarak 500 milyon dolar topladı. Vadesi 2034 yılında dolacak olan tahvil, nominal değerinin %99,646’sından ihraç edilecek ve altı ayda bir ödenecek sabit bir faiz oranına sahip olacak. Bu hamle, havayolu şirketinin Perşembe günü tahvilin ABD Hazine tahvilleri artı 110 baz puan üzerinden piyasaya sürüleceğini duyurmasının ardından geldi ki bu da 150 baz puanlık ilk beklentiden daha düşüktü.

Tahvil arzı, 4,5 milyar doları aşan siparişlerle yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Bu güçlü talep, yatırımcıların havayolunun kredibilitesine olan güvenini göstermektedir. Tahvil satışından elde edilen gelir, uçak alımları, uçakla ilgili ödemeler, genel kurumsal veya işletme sermayesi amaçları ve mevcut borçların yeniden finansmanı dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için ayrılmıştır.

Singapur Havayolları’nın hisseleri Cuma sabahı %0,5’lik hafif bir düşüşle 6,39 $’a geriledi. Bu küçük düşüş, yerel gösterge endeksinin %0,4 oranında düştüğü daha geniş bir piyasa bağlamında meydana geldi.

Havayolu tarafından belirtildiği üzere tahvil ihracı 21 Mart’ta gerçekleşecek. Bondsupermart’tan bir araştırma analisti tahvilin fiyatlandırması hakkında yorumda bulunarak, Singapur Havayolları’nın diğer ABD doları tahvillerine kıyasla adil bir fiyatlandırma olduğunu belirtti. Analist ayrıca tahvilin, havayolu sektöründe genellikle az bulunan daha uzun vadeli yatırımlar arayan yatırımcılar için çekiciliğinin altını çizdi.

Citigroup ve DBS tahvil ihracı için ortak global koordinatörler olarak belirlenirken, HSBC ve JP Morgan ortak talep toplayıcılar olarak hareket ediyor. Ülkenin devlet yatırım şirketi Temasek Holdings’in %53,44’üne sahip olduğu Singapur Havayolları, bu tahvil ihracı yoluyla mali pozisyonunu güçlendirmek için güçlü mülkiyet desteğinden ve mevcut piyasa koşullarından yararlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu