Haber

Reuters: Suudi Arabistan Esad’ı Arap Ligi zirvesine davet edecek

Geçtiğimiz günlerde Suriye ile diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararı alan Suudi Arabistan’ın, 19 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak Arap Birliği zirvesine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı davet edeceği iddia edilmişti.

Reuters haber ajansına konuşan üç kaynaktan ikisi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan’ın önümüzdeki haftalarda Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret edeceği ve Suriye Devlet Lideri Esad’a resmi daveti bizzat vereceği bilgisini paylaştı. Reuters, iki ülke dışişleri bakanlıklarının da konu hakkında yorum yapmaktan kaçındığını yazdı.

“Görüşmeler bir yılı aşkın süredir devam ediyor”

Konuyla ilgili konuşan Arap Ligi Genel Sekreterliği Sözcüsü Jamal Rüşdi, Arap Birliği’nin ‘Arap ülkelerinin ikili ilişkilerinde atılan her adımdan haberdar olmadığını’ söyledi. Rushdi, “Sözde ziyaret hakkında önceden bilgilendirilmemize gerek yok” dedi.

Suudi Arabistan-Suriye ilişkilerindeki normalleşme adımlarıyla ilgili Reuters’a konuşan üç kaynaktan biri, iki ülke arasındaki görüşmelerin bir yılı aşkın süredir devam ettiğini kaydetti. Kaynak, Suudi Arabistan’ın Suriye’den sınır güvenliği ve uyuşturucu kaçakçılığı konularında işbirliği de dahil olmak üzere bazı taleplerde bulunduğunu söyledi.

Bir başka kaynak, Suudi Dışişleri Bakanı’nın Şam ziyaretinin daha erken bir tarihe planlandığını ancak 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş depremlerinden sonra ertelendiğini söyledi.

24 Mart’ta basında çıkan haberlere göre, Suriye ve Suudi Arabistan’ın 10 yıl aradan sonra karşılıklı büyükelçiliklerini açma kararı almasının ardından konsolosluk hizmetlerinin yeniden başlaması için müzakereler başladı. (DIŞ HABERLER)

haberoguzlar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu