Haber

İsrail hükümeti, Ben-Gvir altında “Ulusal Muhafız Gücü” kurmak için bakanlıkları kesecek

İsrail hükümeti, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir altında bir “Ulusal Muhafız Gücü” kurulması için bakanlıkların bütçelerinde yüzde 1,5’lik bir kesintiyi onayladı.

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre İsrail hükümeti, haftalık kabine toplantısında konuyla ilgili yeni kararlar aldı.

Haberde, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Ben-Gvir’e yaptığı konuşma doğrultusunda hükümetin “Ulusal Muhafız Gücü”nün kurulması için bakanlıkların bütçelerinden yüzde 1,5 oranında kesintiye onay verdiği belirtildi.

Haberde, bakanların değerli bir bölümünün kesintiye karşı olduğu belirtilirken, böyle bir kararın hükümete zarar verici sonuçlar doğuracağını savundukları kaydedildi.

Lapid’den hükümetin kesinti kararına tepki

Eski Başbakan ve ana muhalefet partisi “Future Is”ın lideri Yair Lapid, Twitter hesabından “Hükümet, Ben-Gvir’in özel milislerinin finansmanında kesinti yapmayı kabul etti” dedi. ifadeleri kullandı.

Lapid, hükümetin önceliklerini “gülünç ve aşağılık” olarak nitelendirerek, şunları kaydetti:

“Hükümeti meşgul eden tek şey, demokrasiyi baypas etmek ve gülünç insanların aşırılık yanlısı fantezilerini desteklemek. Eğitimi, savunmayı ve sağlığı azaltacaklar. Ve tüm bunlar, TikTok palyaçosu için özel bir haydut ordusunu finanse etmek için (Ben -Gvir).”

Netanyahu, 27 Mart’ta ülke genelinde kitlesel protesto ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklarken, aynı gün Ben-Gvir liderliğindeki Yahudi İktidar Partisi’nden yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan ve Bakan, bir “Ulusal Muhafız Gücü” oluşturulması. belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu