Haber

Putin, anlaşmaların uygulanması halinde Bakü ile Erivan arasında barış olacağını belirtti

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan ortasında varılan mutabakatların dengeli formda uygulanması halinde iki ülke ortasında barış mutabakatı imzalanabileceğini söyledi.

Putin, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da, Kolektif Güvenlik Muahedesi Örgütünün (KGAÖ) Kolektif Güvenlik Kurulu toplantısında konuştu.

KGAÖ’nün çalışmasında sadece başarı değil problemlerin de olduğunu belirten Putin, bu sorunları basına kapalı olarak detaylı ele alacaklarını dile getirdi.

Sorunlara rağmen KGAÖ çerçevesindeki ortak çalışmaların gözle görülür pratik sonuçlar ortaya koyduğunu kaydeden Putin, “KGAÖ’nün ülkelerimizin ulusal çıkarlarını, egemenliğini ve bağımsızlığını müdafaaya yardım ettiği açık.” dedi.

Örgütün askeri gücünün, konuşlanma, hızlı tepki verme yönündeki gelişimini sürdürdüğünü belirten Putin, bu güçlerin savaşa hazırlık durumunu geliştirmek için sürekli çalışmalar yapıldığını aktardı. Bu tedbirlerin etkinliğinin Kazakistan’daki barışı koruma operasyonuyla doğrulandığını ifade eden Putin, KGAÖ barış gücünün modern silah ve teçhizatla donatılması fikrini de desteklediğini kaydetti.

“Azerbaycan-Ermenistan ortasında uzlaşma için taban sağlandı”

Soçi’de geçen ay sonunda yapılan Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderler zirvesini olumlu değerlendiren Putin, gerçekleştirilen görüşmelerin gelecekte temel konularda uzlaşma sağlanması için iyi bir zemin oluşturduğunu söyledi.

Liderlerin 2020 ve 2021’de kabul ettiği bildirilere bağlılığını yinelediğini aktaran Putin, hudutların belirlenmesi, ulaşım temaslarının açılması, insani sıkıntıların çözülmesine yönelik mutabakatların dengeli formda uygulanmasının ülkeler ortasındaki alakaların olağanlaşmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Putin, “Bütün bunların, eninde sonunda Bakü ile Erivan arasında bir barış anlaşması imzalanmasına imkan vereceğini ümit ediyoruz.” sözünü kullandı.

Afganistan’daki durum hakkında öteki başkanların tasasını paylaştığını belirten Putin, çeşitli milletlerarası terör örgütleri militanlarının KGAÖ üye ülkelerinin topraklarına girme ve aşırıcılığın yayılması tehlikesinin hala büyük olduğuna dikkati çekti. Putin, bu tehditleri ortak özel operasyonlarla etkisiz hale getirmek gerektiğini kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu