Haber

Çavuşoğlu’nun Medeniyetler İttifakı Forumu’ndaki konuşmaları Fas basınında geniş yer buldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı 9. Küresel Forumu’nda yaptığı konuşmalar Fas basınında geniş yer aldı.

Fas resmi haber ajansı MAP, Çavuşoğlu’nun “İttifak, BM’nin medeniyetler diyalogu için yalnızca uygun bir fikir değil, sağlam bir aksiyon planıdır.” şeklindeki sözlerini manşetine taşıdı.

Haberde, Çavuşoğlu’nun, “bu ittifakın kıymetli bir rol oynamasını ve inisiyatiflerini en geniş ölçüde genişletmesini ve gerçekleştirmesini sağlayacak araçların sağlanması gerektiğini vurguladığı” belirtildi.

Bakan Çavuşoğlu’nun, “İslamofobi, anti-Semitizm, anti-Hıristiyanlık, yabancı düşmanlığı, ayrılıkçılık ve aşırıcılık tüm dünyada artarak devam ediyor.” şeklindeki sözlerine yer veren Fas’ın “Alyaoum24” haber sitesi, Dışişleri Bakanı’nın Medeniyetler İttifakı Forumu’nun BM’den 158 üyesiyle destek gören en büyük girişimlerden biri olduğu yönündeki açıklamasına dikkat çekti.

Medeniyetler ittifakının güçlendirilmesi çağrısı ön planda

Fas’ın Maroc24 haber sitesi ise, Çavuşoğlu’nun Medeniyetler İttifakı’nın çatısının güçlendirilmesi ve bu ittifakın toplumlar nezdinde tesirinin artırılmasına ait kelamlarına yer vererek, Dışişleri Bakanı’nın foruma katılmasının önemine vurgu yaptı.

Haberde, Çavuşoğlu’nun ayrıyeten, “Bugün, mevcut neslin tüm yanlış anlama olgularını ve medeniyetimizi zehirleyen tüm bu olguları aşması zordur, ancak belirli bir yerden başlamalıyız.” biçimindeki kelamları aktarıldı.

Öte yandan Fas’ın el-Umk el-Mağribi gazetesi de Çavuşoğlu’nun “Mevcut durum, devletler arası rekabetin yanı sıra aşırılık, fanatizm, ekonomik ve sosyal baskı uygulamaları, suçların artması, İslamofobi ve antisemitizmden kaynaklanan krizlere ve savaşlara tanık oluyor.” formundaki kelamlarını aktardığı haberinde, Bakan’ın medeniyetler ittifakının güçlendirilmesi çağrısına yer verdi.

Bakan Çavuşoğlu, dün başlayan BM Medeniyetler İttifakı 9. Küresel Forumu kapsamında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere Fas, Filistin, Lübnan, Libya ve İspanya dışişleri bakanlarıyla ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirmişti.

Forum bugün sona eriyor

Fas’ın Fes kenti, BM Medeniyetler İttifakı 9. Global Forumu ile bu çerçevede gerçekleştirilecek BM Medeniyetler İttifakı Dostlar Kümesi Bakanları Toplantısı’na ev sahipliği yapıyor.

İki gün sürecek forumda, bir arada yaşamanın gerekliliği ile çeşitlilik ve kültürel zenginliğin teşviki tartışılıyor.

İlk defa bir Afrika ülkesinin ev sahipliğinde dün sabah başlayan??????? ve 50 ülkenin çeşitli bakanlar seviyesinde temsil edildiği BM Medeniyetler İttifakı 9. Küresel Forumu’nda, 96 ülkeden delegasyonlar ile dünyanın çabucak her yerinden farklı kültür ve medeniyetlere anlayış ve hürmet için çalışan 1000’den fazla aktivist yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu