Haber

İsrail askerleri, Batı Şeria’da yasa dışı yerleşim karşıtı İsrailli aktivistlere saldırdı

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentinde yerleşim politikalarını protesto eden solcu İsrailli aktivistleri darbetti.

Batı Şeria’nın güneyindeki El Halil kentinde toplanan solcu İsrailli kimi aktivistler, İsrail’in yasa dışı yerleşim politikalarını protesto etti.

Bölgedeki İsrail askerlerinden biri, El Halil’de şov yapan solcu aktivistlerden birini yere düşürerek yumrukladı.

Solcu İsrailli aktivistin darbedildiği anlara ait imgeler, İsrail kamu yayın kuruluşu KAN’ın da ortalarında bulunduğu lokal basında yayınlandı.

Görüntülerde ayrıyeten İsrailli askerlerden birinin üniformasında, kafatası işaretinin yanında İngilizce yazılmış “Bir kurşun bir ölüm. Pişmanlık yok, ben karar veririm” sözleri yer alıyor. İsrailli asker, gösterici kümeyle birlikte hareket eden İsa Amr isimli Filistinli aktivistin üzerine yürüyerek, “Aşırı sağcı Itamar Ben-Gvir (Kamu Güvenlik Bakanı olunca işler değişecek) buraya düzen getirecek ve şu anda senin yaptıklarının hepsine son verecek. Burada kanun benim ve senin de kanuna karşı çıktığını söylüyorum.” kelamlarını sarf etti.

KAN televizyonu, İsrail vatandaşı solcu aktiviste yumruk atan askerin açığa alındığını ve üniformasında kafatası işaretini taşıyan asker hakkındaki süreçlerin de sürdüğünü aktardı.

Konuyla ilgili İsrail ordusundan ise şimdi bir açıklama gelmedi.

İsrail’de 1 Kasım seçimlerinden zaferle ayrılan Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu, yeni hükümette makamların paylaştırılması konusunda Ben-Gvir’in liderlik ettiği Yahudi Gücü partisiyle mutabakata varmıştı.

Mescid-i Aksa baskınları üzere provokatif aksiyonları ile tanınan Ben-Gvir, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilerin şiddet hareketlerini teşvik etmesiyle biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu