Haber

BM Genel Sekreteri Venezuela ile Guyana arasındaki sınır anlaşmazlığından endişeli

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Venezuela ve Guyana’nın tartışmalı Esequibo bölgesinde ortaya çıkan ve son günlerde artan sınır anlaşmazlığından endişe duyduğu bildirildi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, basın açıklamasında Guterres’in iki ülke arasında artan sınır anlaşmazlığını endişe verici bulduğunu belirtti.

Dujarric, Guterres’in bu ülkelerin bahisle ilgili gerilimi artıracak faaliyetlerden kaçınacağına inandığını aktardı.

Dujarric, Guterres’in anlaşmazlığın devam ettiği bölgeye ilişkin hukuki sürece ilişkin görüş belirtmediğini sözlerine ekleyerek, konuyla ilgili kararın Uluslararası Adalet Divanı (UAD) tarafından verileceğini hatırlattı.

78. BM Genel Kurulu’nda konuşan Venezüella Dışişleri Bakanı Yvan Gil, komşu Guyana hükümeti ile Esequibo bölgesi anlaşmazlığı hakkında şunları söyledi: “ABD hükümeti, Exxon Mobil şirketini kullanarak Venezüella’nın petrol kaynaklarına el koymaya çalışıyor. ABD bunu ele geçirmeye çalışıyor. Bizi Guyana’yla doğal kaynaklar yüzünden savaşa soktuk.” “Uzatmak istiyor, bölgede askeri faaliyetler artıyor.” Sözlerini kullandı.

6 Nisan’da UAD, Guyana ile Venezuela arasındaki “Esequibo” davasını kabul etti.

Esequibo anlaşmazlığı

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı Guyana’nın bağımsızlığından önceki döneme kadar uzanıyor.

Guyana’nın İngiliz kolonisi olduğu dönemde, 1899 tarihli sınır tahkim kararına göre Esequibo Nehri batı sınırı olarak belirlenmiş, ancak Guyana 1966’da bağımsızlığını kazandıktan sonra bu sınırı tanımamış ve bu durum iki ülke arasında çatışmaya neden olmuştur. iki ülke.

Şu anda Esequibo Bölgesi ve Guyana Esequiba olarak bilinen bölge, Guyana’nın ortasında Esequibo Nehri’nin batısında ve ülkenin kuzeyinde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu