Ekonomi

Yellen’dan ‘sürdürülebilir büyüme’ çağrısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, San Francisco’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Maliye Bakanları Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, APEC üyelerinin dünyanın en hızlı büyüyen ve en dinamik ekonomilerinden bazılarını temsil ettiğini söyledi.

Bu nedenle bu ülkelerin attığı adımların sadece kendi ekonomileri için değil, dünyanın karşı karşıya olduğu küresel zorlukların çözümü açısından da önemli olduğunu kaydeden Yellen, ortak çözüme ulaşmada söz konusu ekonomiler arasındaki uyum ve iş birliğinin önemine vurgu yaptı. açık, dinamik, dayanıklı ve barışçıl bir Asya-Pasifik topluluğu vizyonu. Dikkat çekti.

Yellen, maliye bakanlarının Kovid-19 salgınına müdahale ve toparlanma çabalarına öncelik verdikleri birkaç yılın ardından 2023’te uzun vadeli önceliklere odaklandıklarını vurguladı ve bunların arasında modern arz odaklı ekonomi, sürdürülebilir finans ve dijital varlıkların yer aldığını belirtti.

“Temiz enerji sağlarken gezegeni kurutacak bir büyüme yoluna konulmalı.”

Bu öncelikli alanların uzun vadeye yönelik olmasının bu konuları daha az acil hale getirmediğini vurgulayan Yellen, şunları söyledi:

“Eşitsizliği azaltarak ve iş gücü arzını, inovasyonu ve altyapı yatırımlarını sürdürülebilir bir şekilde artırarak uzun vadeli ekonomik görünümümüzü daha da iyileştirmemiz gerekiyor. Ekonomilerimize büyümek için ihtiyaç duydukları temiz enerjiyi sağlayacağımız sürdürülebilir bir büyüme yoluna kendimizi koymamız gerekiyor. Gezegenimizi korurken yenilikçiliği teşvik ederek finansal piyasaları güvende tutmak “Yeni gelişen teknolojilerden faydalanmamız gerekiyor.”

Yellen’ın, APEC toplantıları kapsamında ABD’de bulunan Endonezya, Meksika, Avustralya ve Çin’den mevkidaşlarıyla yaptığı ikili görüşmelerde, APEC siyasi hedeflerinde iş birliği ve bölgesel ekonomik ortaklıklar ele alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu