Haber

Türkiye Karabağ’da yapılan seçimleri tanımıyor

Dışişleri Bakanlığı, Karabağ’da gayri meşru Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda yapılan seçimleri Türkiye’nin tanımadığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki gayri meşru Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda yapılan seçimler, uluslararası hukuka aykırı olan bölgedeki mevcut durumu tek taraflı meşrulaştırma çabalarının yeni bir tezahürüdür. Bu adım, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği İşbirliği ile uyumludur”. Açıklamada, “Bu, örgütün ilkeleri de dahil olmak üzere uluslararası hukukun açık bir ihlalidir” denildi.

Türkiye’nin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında barış görüşmelerinin devam etmeye çalıştığı bir dönemde yapılan seçimleri, barış görüşmelerini sabote etmeye yönelik bir eylem olarak algılayıp kınadığı ifade edilerek, şöyle konuştu: “Türkiye, bu gayri meşru seçimi tanımıyor. Azerbaycan’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünün ihlali anlamına gelen BM ve ülkeleri “Uluslararası toplumu bu seçimi tanımamaya davet ediyoruz. Türkiye, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmeleri sürecini desteklemekte ve kalıcı bir barış anlaşmasının bir an önce imzalanmasının bölgenin barış ve istikrarına büyük katkı sağlayacağına olan inancını sürdürmektedir.”

haberhendek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu