Haber

Türk askerinin Azerbaycan’daki görev süresini uzatan Cumhurbaşkanlığı muhtırası TBMM’de

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Azerbaycan’daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Muhtırası, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla gönderilen muhtırada, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde gösterdiği başarı sonucunda Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından 9 Kasım 2020’de imzalanan Üçlü Deklarasyon’da öngörülen faaliyetlerin hayata geçirildiği belirtildi. arazilerde ve sahadaki yeni durum devam ediyor.

Azerbaycan’ın 19-20 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirdiği terörle mücadele operasyonunun ardından hazırlanan muhtırada, Karabağ’daki yasadışı bölücü oluşum ve ona bağlı silahlı unsurların ortadan kaldırıldığı ve fiili işgalin tamamen sonlandırıldığı belirtilerek, barış anlaşması imzalandığı vurgulandı. Azerbaycan ile Ermenistan arasında henüz ulaşılamadı. Mutabakatta, Azerbaycan’ın uluslararası hukuk ve meşru egemenlik hakları temelinde toprak bütünlüğü de dahil olmak üzere tüm haklarını savunabilmesi için sürecin başından itibaren güçlü destek veren Türkiye’nin, Azerbaycan’ın kalkınmasına önemli katkılar sağlamaya devam ettiği belirtiliyor. bölgede barış ve istikrarın korunması, güçlendirilmesi ve bunu kolaylaştıracak ekonomik altyapının inşası ve canlandırılmasıdır. yaptığı hatırlatıldı.

Mutabakatta, Türkiye ile Rusya arasında kurulan ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) çalışanlarının görev yaptığı Ortak Merkezin faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğü, Türkiye’nin bölgenin güvenliğine ve taraflar arasında güven inşasına katkı sağladığı belirtildi. Ortak Merkez.

Mutabakatta, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının Müşterek Merkez’deki görevlerinin devamının, Türkiye’nin bölgedeki aktif ve aktif rolünün ve ulusal çıkarlarının bir gereği olduğuna işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

“16 Ağustos 2010 tarihinde imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’ kararlarından doğan taahhütlerimizi yerine getirmek, ateşkesin gözetilmesi amacıyla Türkiye’nin yüksek çıkarlarını etkin bir şekilde korumak ve kollamak, ihlallerin önlenmesi, bölgede barış ve istikrarın sağlanması.” Sınırları, kapsamı, kapsamı ve süresi Cumhurbaşkanınca belirlenecek Müşterek Merkez misyonlarının ifasında görev almak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi, risk ve tehditlerin ortadan kaldırılmasına yönelik her türlü tedbirin alınması, Bu güçleri Cumhurbaşkanının belirleyeceği esasa göre kullanmak ve bunu yapabilmelerini sağlamak. Anayasanın 92. maddesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 17 Kasım 2020 tarih ve 1272 sayılı kararıyla verilen izin süresinin Cumhurbaşkanınca belirlenecek esaslara göre yapılmasını ve son olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinin 17 Kasım 2020 tarihli kararıyla uzatılmasını gerektirmektedir. Kasım 2022 1348 sayılı kanun, 17 Kasım 2023 tarihinden itibaren bir yıl uzatılacaktır. “Unsur gereği bilgilerinize sunarım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu