Haber

TİP, Hatay İttifakının Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Açıkladı

HABER: GAYE ŞEYMA CAN

KAMERA: SADIK KARAKULOĞLU

Türkiye İşçi Partisi (TİP), İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Hatay İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Adayının Gökhan Zan olduğunu duyurdu. Zan, konuşmasında, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı da bu felaketin sorumluları arasında yer alıyor. Bu sorumluluğu kabul edip çekilmek yerine partisi tarafından yeniden aday gösterildi. Bu adaylığa şehrin ve halkın fikri alınmadan karar verildi. Daha önce ona oy veren Hatay’dı.”

Türk Personel Partisi (TİP), Hatay İttifakı’nın Büyükşehir Belediyesi Lider Adayını İstanbul İl Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda konuşan TİP Sözcüsü İstanbul Milletvekili Kadıgil, “Hatay halkının sesini duyduk. Hatay halkının yükselen çığlığını duyduk. Yetim kalan Hatay halkının isyanını duyduk. terk edilmiş, çaresiz bırakılmış. Bu isyan Hatay halkının kendi içinde oluşturduğu ittifakın göstergesidir.” “Bu iki seçeneğin ortasında kalmak istemiyoruz. Bize bir seçenek verin Türk Personel Partisi” dedi. Türkiye İşçi Partisi’ne görev verdi. Bir siyasi partinin misyonu kendi istediğini, istediğini yapmak değil, temsil ettiği vatandaşın sesini taşımaktır. “Bu sesi sizlere ulaştırmak için buradayız” diyerek, Hatay İttifakı’nın büyükşehir belediye başkanı adayının Gökhan Zan olduğunu duyurdu.

Zan, konuşmasında sadece Lütfü Savaş’a değil, Hatay’ı depremde yalnız bırakanlara karşı da aday olduğunu belirterek, şu konulara değindi:

“6 ŞUBAT’TA BAZILARIMIZ ÖLDÜ, BAZILARIMIZ YETİM KALDI: Ne yazık ki 6 Şubat’ta saatler 4.17’yi gösterdiğinde kimimiz öldü, kimimiz yetim kaldı, kimimiz yarım kaldı. Ancak o gün ilk üç gün yanımızda kimse yoktu. Orada kimin olduğunu biliyor musun? Millet vardı, halk vardı. Milletin dayanışması vardı. Ellerini gördük. Onların ruhunu yanımızda hissettik. Maalesef ne o sabah ne de sonraki günlerde yakınımızda herhangi bir devlet kurumunu veya belediyeyi göremedik. Dediğim gibi ilk 3 gün yalnız bırakıldık ve terk edildik. AFAD’ın da gelmesi gerekiyordu ama yardım gelmedi. Umutsuzluğa kapılıp öfkemizi haykırdık. Ama umudumuz odur ki, daha önce de söylediğim gibi, o sabah ülkenin dört bir yanından bize uzanan milyonlarca el halkımızın elindeydi. O anlarda muhtemelen acıdan iki büklüm olmuş, soğuktan titriyorduk. Halkımız elinde ne varsa gönderdi. Bu yetmezmiş gibi o da geldi. Çıplak elleriyle enkazın içine girdiler. Onlarca insanı dışarı çıkardılar. Hala o elleri tutuyoruz.

LÜTFÜ SAVAŞ, PARTİSİNDEN ÇEKİLMEK YERİNE YENİDEN ADAYLIK ETTİ: Bilindiği gibi öldüren deprem değil ihmaldir. Alınmayan tedbirler, deprem vergileri ve nereye harcandığını bilmediğimiz imar afları nedeniyle büyük acılar yaşadık. Ancak güzel memleketimiz Hatay’da bugün yanımızda olmayan onbinlerce insanla hayatlarımızı sürdürüyor olabiliriz. Şu ana kadar iktidardan bahsettik ama aynı zamanda iktidardan farkı olmayanları desteklemek zorunda kalmaktan da bahsedeceğiz. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı bu felaketin ortasında kaldı. Bu sorumluluğu kabul edip çekilmek yerine partisi tarafından yeniden aday gösterildi. Bu adaylığa, daha önce kendisine oy veren Hatay kentine ve halkına danışılmadan karar verildi.

HATAY’I YALNIZ BIRAKAN İKTİDAR VE MUHALEFET KARŞISINDA ADAYIM: Hatay sadece Hatay’ın kişisel sorunu değil, 85 milyon insanın kişisel sorunudur. Adaylığım elbette sadece Lütfü Savaş için geçerli değil. Hatay’ı depremde yalnız bırakan veya bu felaketin sorumlusu olan iktidara ve muhalefete karşı yarışıyorum. Ve burada iki davetiye yapıyorum. Öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi liderlerinin deprem suçlarına adı karışmış bir kişiyi aday göstermeleri kabul edilemez. Yapacağınız hiçbir araştırma, elli binden fazla insanımızın enkaz altında hayatını kaybetmesinden daha doğru sonuç veremez. İkinci çağrım Sayın Lütfi Savaş’a, çekilin, Hatay İttifakı etrafında birleşelim. Lütfen siz de çağrımızı duyun. Buradan tüm Hatay halkına bu kötü gidişata dur diyelim, değiştirelim. “Halkımızın çıkarlarından başka çıkarımız yok.”

“CHP ELİNİN YAPARSA AMA BİZ HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Gazetecilerin, CHP’nin Hatay Adayı Lütfü Savaş’ın aday olmaması durumunda TİP’in Hatay’da aday göstermemesinin mümkün olup olmayacağı yönündeki sorusunu yanıtlayan TİP Sözcüsü İstanbul Milletvekili Kadıgil, “Attığımız bu adım, kâr amacı güdenlere karşıdır” dedi. AKP’nin ve AKP’nin zihniyeti orada.” Kriz zihniyetini başka kılıflarla sürdüren zihniyete karşı attığımız bir adımdır ve evet biz burada bölmek, dağılmak istemiyoruz, tam tersine birleşmek istiyoruz. Bunun için de elbette Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarımız üzerlerine düşeni yapıp Hatay halkının sesine kulak verdiğinde biz de adayımızın az önce söylediğini yapacağız. “Elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

“OYLARI BÖLMEYE GELMEDİK”

Aday adaylığı konusunda sosyal medyada konuşulan ‘oy bölünmesi’ meselesine ilişkin Kadıgil şu cevabı verdi:

“Biz oyları bölmek için burada değiliz. Hatay halkına her türlü çıkardan uzak, gerçek bir aday sunuyoruz ki, bir sonraki dönemde tek bir Hataylı bile çadırda, konteynerde yaşamak zorunda kalmasın. Bu nedenle yemeden, çalmadan, çalmadan, yandaşlarından hiçbirine fayda sağlamadan işi ehil adamlarına emanet edecektir.” “Bir lider adayını kazanmak için yola çıkıyoruz.”

“İSİMLER ÜZERİNDEN POLİTİKA YAPIMIYORUZ”

TİP sanatçısı Barış Atay, “Hatay denince akla ilk olarak Barış Hatay geliyor. Barış Hatay neden bu göreve talip olmadı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“İşte Türkiye İşçi Partisi’nin siyasi konjonktürü bu. Biz isimlerle, arkadaşlar üzerinden siyaset yapmıyoruz. Dolayısıyla zaman zaman üstlendiğimiz görevler var. Ama burada partililerimizden, partililerimize kadar herkes var. İl ilçe teşkilatındaki yönetici yardımcıları ve olası belediye başkanları, Türkiye Personel Partisi ile aynı statüdedir. Bana verilen görev benim.” “Uzun süre elimden geldiğince yerine getirmeye çalıştım. Gökhan Zan arkadaşımız artık sorumluluğu alması gerektiğini düşündü. Eğer onun bu görevi layıkıyla yerine getireceğine inanmasaydık burada kolektif bir çaba olmazdı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu