Ekonomi

TCMB’nin sürpriz faiz kararı sonrası piyasa ne durumda?

Investing.com – TCMB, piyasa genelinin sabit kalmasını beklediği politika faizini 500 baz puan artırarak %50’ye çıkardı ve bir sürprize daha imza attı.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için INVTROZEL1A kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

TCMB’nin faiz kararı öncesi yurt içinde beklentiler faizin sabit kalacağı yönünde yoğunlaşmıştı. Ancak yurt dışından birkaç banka enflasyondaki görünümün bozulmasını gerekçe göstererek bankanın faizi 250 ila 500 baz puan arasında artırabileceğini tahmin etti. Bazı uzmanlar ise bankanın geçen ay ifade ettiği gibi faiz artırımına son verdiğini, sıkılaşma politikasının ek önlemlerle devam edeceğini düşünüyordu. Ancak TCMB enflasyon görümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %50’ye çıkardı.

Dolar/TL 32 seviyesinin altını test ediyor

Piyasalar için sürpriz sayılabilecek faiz kararı sonrası dolar/TL, 32,4 seviyelerinden 32 sınırının altına doğru hareket etti. Euro/TL ise 35,6 seviyesinden 35 sınırına doğru düştükten sonra 35,2 seviyelerinde işlem görmeye başladı. Gram altın ise 2.300 TL’deki zirvesinden an itibarıyla 2.270 TL bölgesine kadar geri çekildi.

TCMB’nin güçlü faiz artışı ve kararlı duruşunu göstermesinin ardından döviz kurunda aşağı yönlü hareket gerçekleşirken BIST 100’de de ilk tepki düşüş yönlü oldu. Endeks, 9.100 seviyelerinden 9.020 puana kadar geriledikten sonra hızlı toparlandı ve yeniden 9.100 puan bandına doğru hareketini sürdürdü. Faiz artışı sonrası özellikle bankacılık endeksi %3’ü bulan değer artışıyla endeksteki hızlı toparlanmayı destekleyen sektör oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu