Haber

SYRIZA, Miçotakis’i Filistin Devlet Başkanı ile görüşmediği için eleştirdi

Yunanistan’ın ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakı (SYRIZA), Başbakan Kyriakos Mitsotakis’in yalnızca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesini ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmemesini “stratejik hata” olarak değerlendirdi.

SYRIZA tarafından yayınlanan açıklamada, Miçotakis’in İsrail Başbakanı Netanyahu ile dün İsrail’de yaptığı görüşmenin, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüşmesine engel olmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Filistin Devlet Başkanı, Kahire’de İspanya, İtalya ve İngiltere başbakanlarının yanı sıra Avrupa Konseyi Başkanı tarafından da karşılandı. Miçotakis’in sadece İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmüş olması, onun aynı zamanda İsrail Başbakanı Netanyahu ile de görüşmesine engel değil.” Filistin Devlet Başkanı ile görüşme. Bu stratejik bir hatadır” denildi.

Açıklamada, Yunanistan’ın bölgede barışı ve uluslararası hukuku savunmaya yönelik aktif bir dış politika uygulaması gerektiği belirtilerek, Batı’nın ileri karakolu rolünü benimsemenin mantıklı olmadığı vurgulandı.

Dün İsrail’de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşen Miçotakis, “Hamas’ın İsrail’e yönelik düzenlediği terör saldırılarından” duyduğu derin üzüntüyü ve rahatsızlığı dile getirdi.

Netanyahu, Yunanistan’ın İsrail’e verdiği desteğe teşekkür ederek, “Bu medeniyete karşı bir barbarlık savaşıdır. Biz medeniyetten yanayız ve aslında ‘DEAŞ’ olan Hamas’a karşı hep birlikte birlik olmalıyız.” dedi.

habermaden.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu