Haber

Soylu açıkladı: 2 milyon 650 bin kişi çadırlarda yaşıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MaraşPazarcık’ta kurulan Kızılay çadırında depremzedelerle iftar yaptı.

Soylu burada yaptığı konuşmada çadırdan konteynere, iftardan aşevine, çadır ve konteyner kentlerde çocukların eğitiminden sağlığa, tuvalet temizliğinden banyoya kadar en ince ayrıntısına kadar ilgilendiklerini belirtti.

– Ramazan ayı boyunca bölgede binlerce iftar çadırı kuruldu ve sadece AFAD ve Kızılay ile uyum içinde 2 milyon kişiye iftar veriliyor.

– 2 milyon 650 bin kişi 660 bin çadırda yaşıyor. 51 bin olan konteyner sayısı bir ayda 100 bini geçecek.

– – Pazarcık ilçe merkezinde enkaz kaldırma çalışmaları tamamlandı. Yani hem hemen yıkım hem de enkaz ve harap olanlar aynı anda kaldırıldı. İlk etabı 10 günde bitiriyoruz. Peki neyi bitiriyoruz? Hem yıkımı hem de enkazı hemen kaldıracağız. Bundan sonra ağır hasarlı olanları hep birlikte yok edeceğiz.

– Sarsıntı bölgesindeki köylere ağır hasarlı, orta hasarlı, harap, tamamı yıkılmış, meskenlerinin yanında konteynerler vereceğiz. Verdiklerimiz var, verdiklerimiz var. Katlanır konteyner getiriyoruz. Çin’den getiriyoruz. İlki 10-11 gün sonra inecek ve buradan başlayacak. 65 bine yakın konteyneri sadece köylerdeki vatandaşlarımıza vermek üzere getiriyoruz. Katlanır konteyner, daha sonra katlanmış, işini yaptıktan, yuvasını tamamladıktan sonra bir kenara koyacağız.

– Depremden 2 ay sonra bu kadarını toplayıp toparlamak hiçbir ülkenin görevi değil. (HABER MERKEZİ)

oguzeliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu