Haber

Slovenya, Hırvatistan ve Macaristan ile sınır kontrollerini yeniden uygulamaya başlıyor

Slovenya, son dönemde Avrupa ve Orta Doğu’da yaşanan olaylar nedeniyle Avrupa Birliği (AB) üyesi ve Schengen ülkesi Hırvatistan ve Macaristan ile kara sınır kapılarında yeniden kontrol uygulamaya başladı.

Sloven yönetimi, Avrupa ve Orta Doğu’da son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle Hırvatistan ve Macaristan ile olan kara sınır kapılarında denetimlere yeniden başladı.

Buna göre Sloven polisi, Hırvatistan’ın ucundaki geçiş kapısı olan Obrezje’de kontrol noktaları kurdu ve bazı araçları durdurdu.

Sınır kapısında kısa süreli bir yoğunluk yaşanırken, kontrol uygulama kararının bugünden itibaren 10 gün süreceği belirtildi.

Gerek görülmesi halinde bu sürenin uzatılabileceği belirtildi.

Karar 19 Ekim’de alındı

Slovenya hükümeti, 19 Ekim’de Avrupa ve Orta Doğu’da yaşanan son olaylar nedeniyle AB üyesi ve Schengen ülkeleri Hırvatistan ve Macaristan ile kara sınır kapılarında denetimleri yeniden uygulamaya karar verdi.

İtalyan hükümeti 18 Ekim’de aynı nedenle Slovenya ile olan kara sınır kapılarında kontrolleri yeniden uygulamaya karar verdiğini duyurdu.

Alman hükümeti 16 Ekim’de Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre’de geçici denetimler yapacağını AB’ye bildirdiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu