Haber

Sanayi siteleri deprem bölgesine yapılıyor

Yüzyılın felaketini yaşayan 11 ilde yaralar sarılıyor…

Devlet önce depremzedelerin barınabileceği alanlar için kolları sıvadı…

Binlerce evin ve köy evinin temeli atıldı, hatta örnek dairelerin bir kısmı bitti.

İş zamanı.

80 işyeri olan küçük sanayi sitesi yapılıyor

Deprem bölgesindeki konutların yanı sıra hasar gören sanayi bölgeleri için de çalışmalara başlandı.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 80 işyerinin bulunduğu küçük sanayi sitesi yapılıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın talimatıyla çalışmalar hız kazanırken, son bilgi Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Teknik Daire Başkanı Ayşe Aktürk Basık’tan geldi.

Başık şunları söyledi:

En kısa sürede teslim edilecektir

Küçük sanayi sitelerimizde projelendirme, etüt ve planlama çalışmaları yapılmış ve tamamlanmıştır. Burada da çalışmalarımız hızla yürütülüyor. Her birim için 100 metrekare kapalı alan ve 150 metrekare açık alan olarak planlama yapıldı. Bu açık alanlarda küçük sanayi esnafımız için malzeme yükleme, boşaltma ve yükleme alanları bulunacaktır. Yani esnafımız geniş bir alana sahip olacak. İş yerine girdiklerinde hiçbir masrafa girmeden doğrudan faaliyetlerine başlayabilecekler. En kısa sürede iş yerlerimizi esnafımıza teslim etmeyi planlıyoruz.

“Sadece konut yapmıyoruz”

Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı sosyal medya hesabından bölgedeki çalışmaları duyurdu.

Görüntülere de dikkat çeken Bakan Kurum, “11 ilimizde şehirlerimizi yeniden inşa ederken sadece konut yapmıyoruz; Ayrıca istihdam yaratacak, şehrin ekonomisini canlandıracak ticaret merkezleri, sanayi siteleri kuruyoruz. İnşaat Genel Müdürlüğümüz tarafından yaptırılan sanayi sitelerimiz deprem bölgesinin yeniden geliştirilmesinde çok önemli rol oynayacaktır.”ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu