Ekonomi

Nijer’de askeri darbe, sokağa çıkma yasağı ilan edildi

‘Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP)’ olarak tanıtılan bir grup asker, bir karargâhta çektikleri ve devlet televizyonu ORTN’de yayınladıkları videoda darbe bildirisini okudu.

Yarbay Amadou Abdramane tarafından okunan açıklamada, kötüleşen güvenlik durumu ve ülkenin içinden geçmekte olduğu sosyo-ekonomik kriz nedeniyle Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un devrildiği ve anayasanın askıya alındığı bildirildi.

Açıklamada, 22:00-05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ve tüm sınırların kapatıldığı kaydedildi.

Başkan gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, sabah saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı.

Halk darbeyi önlemek için sokaklara döküldü ve Bazoum’un serbest bırakılması için protestolar düzenledi.

Darbenin arkasında yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu belirtiliyor.

Bazoum’un geçtiğimiz günlerde bir önceki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou döneminde aynı görevde bulunan Tchiani’yi görevden almak istediği iddia edilmişti.

1960’tan beri 4 darbe!

1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Nijer’de bugüne kadar 4 darbe ve çok sayıda darbe girişimi yaşandı. Ülkedeki en son darbe 2010 yılında eski Cumhurbaşkanı Mamadou Tandja’ya karşı gerçekleşti.

Şubat 2021’de seçilen ve ülkenin demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Mohamed Bazoum, görevini demokratik olarak seçilmiş halefine devretti.

Kariyerine Mart ayında başladı.

Bazoum, 31 Mart 2021’de daha yemin edemeden bir darbe girişimi yaşadı ve darbe girişimi kısa sürede bastırıldı.

Ziyaret için Türkiye’de bulunan Bazoum, Mart 2022’de darbe girişiminden sağ kurtulmuş ve kısa sürede ülkesine dönmüştü.

Mali’de ve Sahel bölgesinde Burkina Faso’da askeri yönetimlerin iktidara gelmesinden sonra Nijer, Batılı güçlerin bölgedeki tek müttefiki olarak görülüyordu.

Komşular Mali ve Burkina Faso, Rusya ile yakın ilişki içindeyken Nijer, Rus güvenlik firması Wagner ile işbirliğine karşıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu