Ekonomi

Netflix, WWE yayın hakları anlaşmasıyla canlı spor arenasına giriyor

Netflix Inc (NASDAQ:NFLX), gelecek yıldan itibaren World Wrestling Entertainment’ın (NYSE:TKO) haftalık programı “Raw”un yayın haklarını satın alarak yayın içeriğini genişletti. Canlı yayına geçiş, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki abonelere “SmackDown” da dahil olmak üzere diğer güreş programlarına erişim sağlayacak.

Salı günü açıklanan anlaşma, Netflix’in canlı içeriği daha derinlemesine inceleyerek geleneksel medya şirketleriyle aynı çizgiye gelmesi için önemli bir adım. Şirket, bunun eğlence odağından bir sapmayı temsil etmediğini iddia etse de, canlı spor haklarının satın alınması, yakın zamanda başlatılan reklamcılık işini desteklemek için stratejik bir hamleye işaret ediyor.

Aralık çeyreğinde 13,1 milyon abone kazanarak bu dönemdeki en büyük büyümesini kaydeden Netflix’in, kablolu TV’nin altın çağını hatırlatan stratejiler benimsediği görülüyor. Yayın devi, dizi, realite şovları ve film koleksiyonunu, televizyon yayıncılığında kanıtlanmış bir kombinasyon olan canlı spor ve eğlencenin doğrudanlığıyla birleştiriyor.

HarrisX’in bilgilerine göre bu atılım, ABD’deki hanelerin tahminen %85’inin bir yayın hizmetine abone olduğu ve Hollywood’daki grevlerin prodüksiyonu durdurarak tüketicileri alternatif eğlence seçenekleri aramaya yönelttiği bir dönemi takip ediyor.

MoffettNathanson Research’ün işaret ettiği gibi medya şirketleri, bu üretim kesintisi sırasında tekrar gösterimleri lisanslayarak Netflix’in büyümesine katkıda bulundu. MoffettNathanson’dan analist Michael Nathanson, Netflix’in içerik stratejisini yeniden düşündüğünü, potansiyel olarak orijinal sinema yayınlarının finansmanına daha az ve lisanslamaya daha fazla odaklandığını öne sürüyor.

Netflix’in portföyüne profesyonel güreşin eklenmesi, halihazırda çeşitli canlı içerik sunan Warner Bros Discovery’nin Max ve NBCUniversal’in Peacock’u gibi hizmetlerle rekabet etmek için bir savunma stratejisi olarak görülüyor. Haftada milyonlarca izleyicinin ilgisini çeken WWE programları, geniş izleyici kitlesine ulaşmaları nedeniyle özellikle reklamverenlerin ilgisini çekiyor.

Sektör uzmanları, Netflix’in diğer canlı aksiyon fırsatlarını araştıracağına inanıyor ancak daha değerli spor hakları için teklif vermesi pek olası değil. Platformun “Formula 1. Drive to Survive” gibi spor belgeselleriyle başarısı: ABD’de Formula 1 izlenme oranını artıran “Drive to Survive” serisi gibi spor belgeselleriyle elde ettiği başarı, ilgi çekme yeteneğini ortaya koyuyor yeni kitlelere ulaşın ve demografik ilgiyi küresel olarak genişletin.

InvestingPro İçgörüleri

Netflix Inc (NASDAQ:NFLX), WWE’nin “Raw” dizisinin eklenmesiyle canlı programa geçerken, şirketin mali durumunu ve pazar konumunu dikkate almak önemli. InvestingPro verileri, 242,58 milyar ABD doları tutarında güçlü bir piyasa değeri ortaya koyuyor ve bu da Netflix’in eğlence sektöründeki önemli varlığına işaret ediyor. Şirketin F/K Oranı 45,19 olup, yüksek bir değerlemeyle işlem görmesine rağmen yatırımcıların büyüme beklentilerine olan güvenini yansıtan yüksek bir kazanç çarpanına işaret etmektedir.

İki InvestingPro İpucu, Netflix’in stratejik konumunun altını çiziyor: Eğlence sektörünün lider oyuncularından biri olarak, kısa vadeli yükümlülüklerini karşılayacak likiditeye sahip ve orta düzeyde borçla çalışıyor. Netflix içerik tekliflerini çeşitlendirdiği ve reklam geliri için rekabet ettiği için bu faktörler çok değerlidir.

Daha derin bir analizle ilgilenenler için InvestingPro ek bilgiler sunmaktadır. InvestingPro+ aboneliği, %50’ye varan indirim sunan özel Yeni Yıl indirimiyle daha da cazip hale geliyor. 2 yıllık abonelikte ekstra %10 indirim için SFY24veya 1 yıllık abonelikte ekstra %10 indirim için SFY241 Kupon kodunu kullanın. InvestingPro’da bulunan 14 ipucu sayesinde aboneler Netflix’in mali durumunu kapsamlı bir şekilde anlayabilir ve bilinçli kararlar verebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu