Teknoloji

NASA, Gezegenimizden 1,5 Kat Daha Büyük Yeni Bir “Süper Dünya” Keşfetti

İnsanlığın uzayın sonsuz boşluğunu keşfetme çabaları devam ediyor. Bu çabalarda zaman zaman Dünya’ya benzeyen ama daha büyük gezegenlere de rastlanıyor. Bu gezegenlere ” süper dünya” Deniyor. NASA yakın zamanda bu gezegenlerden bir yenisini keşfetti. 137 milyar ışıkyılıBu gezegen yaşanabilir bölgede bulunuyor.

Sıvı suyun bulunabileceği bir bölgede yer almaktadır.

Güneş sistemi gibi yıldız sistemlerinde Goldilocks adı verilen yaşanabilir bir bölge bulunmaktadır. Bu bölge sıvı suyun mevcudiyetine göre belirlenir. TOI-715b Dünya adı verilen bu harika Dünya da kendi yıldızının etrafında bu bölgede yer almaktadır. NASA’dan yapılan açıklamada, atmosferBaşta su olmak üzere diğer faktörlerin de uygun olması halinde gezegende sıvı su bulunabileceği belirtildi.

Gezegenimiz yaklaşık 1,5 kat daha büyükBu gezegenin bir yılı oldukça kısa, sadece bir türü kendi yıldızı etrafında döndürüyor. 19 gün içinde Yörüngesini tamamlar ve yıldızına çok yakın bir yörüngeye ulaşır. Normal şartlarda gezegenine bu kadar yakın ve hızlı bir gezegen C cehennem gibi“bekleniyor. Ancak TOI-715b’nin yıldızı kırmızı bir cüce ve bu yıldızlar Güneş gibi orta büyüklükteki yıldızlara göre daha küçük ve daha az ısı yayıyor.

Araştırmanın sonuçları, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri ‘da yayınlandı. Çoğunlukla kendi yıldızının gölgesinde kalan bu gök cisminin gözlemlenmesi değerli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu