Yaşam

Mehmet Ali Birand’ın eşi Cemre Birand kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Cemre Birand’ın Kitapları Nelerdir?

Ünlü gazeteci Mehmet Ali Birand’ın eşi Cemre Birand da son günlerde gündem yaratan isimlerden biri. Eşi gibi gazetecilik de yapan Cemre Birand gezi yazılarıyla tanınıyor. Birçok kitaba imza atan yazarın hayatı merak ediliyor. Peki Cemre Birand kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Cemre Birand’ın eğitimi ve mesleği nedir? Kitapları nelerdir? Detaylar burada…

Cemre Birand kimdir?

Cemre Birand, 21 Mayıs 1946’da İstanbul’da doğdu. Ünlü yazar annesi Cemile Güngören ile babası Ferit Güngören boşandı. Daha sonra annesi ünlü gazeteci Ercüment Karacan ile evlendi.

İlkokula ABD’nin New York şehrinde başlayan yazar, daha sonra İstanbul Nilüfer Hatun Okulu’na geçiş yapmıştır.

İstanbul Amerikan Koleji’nden mezun oldu. Fransa’da Grenoble Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Milliyet Gazetesi Dış Haberler servisinde göreve başladı.

Bir süre petrol ve doğal gaz şirketi Shell’de reklam müdür yardımcısı olarak çalıştı.

1971 yılında ünlü gazeteci Mehmet Ali Birand ile evlendi. 1972 yılında NATO arşivinde çalışmaya başladı.

1979’dan 1986’ya kadar NATO Siyasi Daire Enformasyon Servisi’nde Türkiye Masası Subayı olarak çalışırken, bir dönem albay olarak görev yaptı.

Çift, 1977 yılında Umur Ali isimli çocuklarına kucak açtı. Bir dönem Mehmet Ali Birand ile 32. Gün programında yer aldı.

Türkiye’ye geldikten sonra çeşitli gazetelerde yazılar yazmaya başladı. Özellikle Posta, Sabah ve Hürriyet gazetelerinde çıkan gezi yazıları büyük beğeni topladı.

Cemre Birand’ın Kitapları Nelerdir?

  • Memoşa Sözüm Vardı: (Doğan Kitap -2016)

  • Memoş Yılları (Doğan Kitap -2018)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu