Ekonomi

Küresel piyasalarda büyüme fiyatlaması

ABD borsaları, Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürmede başarılı olacağı beklentisiyle ABD büyüme verilerinin ardından yükseldi. Perşembe günü S&P 500 yüzde 0,5 artışla rekorunu yeniledi. Yeni işlem gününde vadeli işlemlerde kayıplar etkili oluyor.

Intel hisseleri bu çeyrekte satış ve kâr talep ediyor altında kalacağını öngördü; Kapanıştan sonra şirketin hisseleri yüzde 11 düştü.

Tokyo’da enflasyonun bir buçuk yıldan fazla bir süreden sonra ilk kez yüzde 2’nin altına düştüğünün duyurulmasının ardından yen zayıfladı ve Japonya’nın Nikkei 225 endeksi negatifte yer aldı. Morgan Stanley’in Çin’deki borç, demografik yapı ve deflasyondan kaynaklanan sıkıntıların hisse performanslarını olumsuz etkileyeceğini belirtmesi üzerine Çin ve Hong Kong borsaları da bu ülkedeki borsalara yönelik bahislerini azaltmasının ardından değer kaybetti.

Petrol fiyatları, jeopolitik kaygılar, düşen ABD hisse senetleri ve Çin’deki teşvik beklentileri nedeniyle Ekim ayından bu yana en güçlü haftalık yükselişini kaydetmeye hazırlanıyor. Bloomberg Dolar Endeksi yatay bir seyir izliyor.

ABD büyümede Çin ile aradaki farkı açtı

ABD, güçlü tüketim harcamaları sayesinde dünyanın en büyük ekonomisi olma yarışında Çin ile arasındaki farkı açtı.

ABD’nin gayri safi yurt içi hasılası geçen yıl nominal olarak yüzde 6,3 arttı – yani enflasyona göre ayarlanmamışsa – Çin’de açıklanan yüzde 4,6 büyüme oranını aştı.

Performans farkının bir kısmı ABD’deki enflasyondan kaynaklansa da dünyanın en büyük ekonomisinin pandemiden Çin’e göre daha güçlü bir toparlanma yaşadığının da altını çizdi.

Bir zamanlar IMF’nin Çin grubunu yöneten ve şu anda Cornell Üniversitesi’nde çalışan Eswar Prasad şunları söyledi: “ABD ekonomisinin güçlü performansı, Çin ekonomisinin karşı karşıya olduğu tüm kısa ve uzun vadeli olumsuzluklarla birlikte, Çin’in büyüyeceği varsayımını yaptı.” bir gün ABD’nin büyümesini aşma olasılığı daha düşük.” “Bu bunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Büyüme oranlarındaki farklılık ülke borsalarının performansında da kendini hissettiriyor. ABD hisse senetleri bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşırken, Çin hisse senetleri 6 trilyon doları aşan bir satış dalgasına yakalandı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da ABC News’e, ABD ekonomisinde bu yıl resesyon beklemediğini belirterek, “2024’ün ekonomi için çok iyi bir yıl olacağını düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu