Ekonomi

Kredi kartlarında limit kontrolü yapılıyor mu?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, bankacılık sektörü ve ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çakar, dün gazetecilerle yaptığı toplantıda bu adımların taksit sayısının azaltılması, limit kontrolü veya faiz gibi araçları içerebileceğini belirtti.

‘FAİZ ORANI ÖNLEMİ BEKLENMİYOR’

Geçen yıl kredilerin 11,6 trilyon lira olarak şekillendiğini, 12 aylık değişime bakıldığında 2023 sonunda kredilerdeki büyümenin yüzde 54 olduğunu belirten Çakar, “Kredilerdeki büyüme oranı 2023 Haziran’da yüzde 59 oldu. Yılın ikinci yarısında kredilerde bir yavaşlama var. Bu özellikle TL kredilerde. “Açıkça görülüyor” diye konuştu. Farklılaşan tek kalemin kredi kartı olduğuna dikkat çeken Çakar, ” Kredi kartıyla yapılan harcamalardaki artış dikkat çekiyor. Burada kredi kartları üzerindeki enflasyon etkisini yönetebilmek adına bir düzenlemenin olabileceğini düşünüyorum. Bunun için birkaç yöntem var; faiz oranı, taksit sınırlaması ya da kişinin harcayabileceği miktar.”… Bu konuyla ilgili de adım atılacağına inanıyorum” dedi.

Alınacak tedbirlerin limit kontrolü ya da taksit limiti gibi adımlar olabileceğini kaydeden Çakar, “Açıkçası faiz oranını çok fazla beklemiyorum. TCMB, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı faizini bir formülasyona göre kendisi belirliyor. Ancak diğer parametreler kapsamında bir düzenleme bekliyorum.”

‘KREDİ BÜYÜMESİNİN BU YIL YÜZDE 40 OLMASI BEKLENİYOR’

Bu yıl bankacılık sektöründe toplam kredi büyümesinin yüzde 40 civarında olmasını beklediklerini belirten Çakar, finansal sıkılaşma nedeniyle takipteki kredilerde bir miktar artış öngördüklerini ancak bunun yönetilebilir seviyelerde olacağını söyledi.

Bankacılık sektöründe özkaynak kârlılığının 2024 yılında yüzde 30 civarında olmasını beklediklerini belirten Çakar, sektördeki kârlılığın kısmen azalacağını ifade etti. Bu yıl enflasyona endeksli kağıtlar nedeniyle özellikle ilk yarıda kârlılıkta düşüş beklediklerini belirten Çakar, “Faiz giderleri artarken kredi gelirleri aynı oranda artmıyor. Bu da kârlılık üzerinde baskı oluşturacak” Nominal olarak geçen yılın kârını yakalayabiliriz ama kârlılıkta kısmi bir düşüş olacak.” konuştu.

Bankaların sermaye yeterlilik oranlarının yüzde 18 civarında olduğunu belirten Çakar, enflasyon muhasebesi uygulandığında sermaye yeterlilik oranlarına 100 baz puanlık pozitif katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu