Haber

İsrail savunma güçleri, Hamas adına İsrail askerleri hakkında bilgi toplamaya çalışan sosyal medya ağını ortaya çıkardı

İsrail savunma güçleri, Hamas adına askerlerden hassas bilgiler almaya çalışan sahte sosyal medya profillerinden oluşan bir ağı açığa çıkardı.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze Şeridi’nde devam eden çatışma sırasında Hamas terörü için İsrail askerlerinden hassas bilgiler toplamayı amaçlayan, artık kullanılmayan bir sosyal medya profilleri ağını ortaya çıkardı.

IDF, bu sahte sosyal medya profillerinin, başta İran’ın öncülüğünde olmak üzere İsrail ve Batı karşıtı ülkeler ile terör örgütlerini de içeren “Direniş Ekseni” adı verilen resmi olmayan bir ittifaka üye ülkeler tarafından işletildiğini duyurdu.

Bu profillerin arkasındaki kişiler, askeri personelle gerçek romantik ilişkiler gibi görünen sahte çıkarlar yaratmak için “yayın avcılığı” olarak bilinen aldatıcı bir uygulamayı kullandılar. Hamas için pahalı bilgiler toplamak amacıyla yazışmalar, ses kayıtları ve video röportajları da dahil olmak üzere çeşitli iletişim yöntemleri kullandılar.

Güvenilirliklerini artırmak için Yayınbalıkçıları, bu hayali bireylerin “ebeveynleri”, “kardeşleri” ve “arkadaşları” gibi görünen sahte profiller oluşturdular.

Bu ağ, Instagram dahil çeşitli sosyal medya platformlarında onlarca sahte profil içeriyordu. Bu düzenlemenin potansiyel kurban sayısı, hem aktif askerler hem de yedek askerler de dahil olmak üzere yüzler ile binlerce arasında değişiyordu.

IDF, bu geçersiz hesapları kaldırmak ve ağın faaliyetlerini aksatmak için sosyal medya platformlarıyla işbirliği içinde önlemler aldı.

agliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu