Teknoloji

iPhone 14’ün beklenen özelliği nihayet devreye giriyor: Acil SOS nedir?

Apple, Eylül 2022’de iPhone 14 serisini tanıtırken, ön plana çıkan yeniliklerin başında uydu üzerinden Acil SOS geliyordu. Lakin bu özellik, şimdiye kadar kullanıma girmedi. Bu ayın ilerleyen günlerinde ise iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro yahut iPhone 14 Pro Max sahipleri, nihayet bu özelliğe sahip olacak üzere görünüyor.

Uydu aracılığıyla acil durum sinyali vermek, hücresel ve Wi-Fi kapsama alanı dışındayken acil durum ve GPS pozisyonunuzla ilgili detayları içeren bir SOS bildirisi göndermenize imkan tanıyan bir özellik. Apple, ABD ve Kanada’daki kullanıcıların bu özelliğe birinci olarak “bu ayın sonunda” erişeceklerini söylüyor.

Acil SOS özelliği nasıl çalışıyor?

Apple, uydu üzerinden Acil SOS özelliğinin yakında kullanıma sunulacağını duyurmanın yanı sıra, ABD uydu altyapısına 450 milyon dolarlık yatırımla ilgili detayları paylaştı. Finansmanın birçok, uydu ve yer istasyonları ağıyla Globalstar’a gidiyor ve iPhone 14 kullanıcılarına acil servisle bağlantı kurma olanağı sağlıyor. Bir kullanıcı acil durum SOS’u gönderdiğinde, ileti, iletisi acil servislere yahut Apple tarafından eğitilmiş uzmanlara iletmek için yer istasyonlarına geri gönderen 24 düşük dünya yörüngeli uydudan birine gidiyor.

Uydu üzerinden Acil SOS, tüm iPhone 14 kullanıcılarının iki yıl boyunca fiyatsız olarak yararlanabileceği bir hizmet. Apple, özelliğin fiyatını yahut belirtilen mühletin ötesinde kullanıma sunulup sunulmayacağını şimdi açıklamadı. Öte yandan, iPhone 14’e özel öbür bir güvenlik özelliği olan çarpışma algılama özelliği rastgele bir sınırlama olmaksızın fiyatsız olarak sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu