Ekonomi

Hayvancılık destek projeleriyle gelişiyor! Yüzde 50 hibe imkanı var

Tarım ve Orman Bakanlığından alınan bilgiye göre ülkede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi kapsamında birçok proje yürütülüyor.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Destekleme Projesi, 2016 yılında başlatılan Damızlık Düve Yetiştiriciliği Destekleme Projesi ile damızlık düve yetiştiren büyükbaş hayvan yetiştiriciliği işletmelerinin kurulması, ülkenin gebe düve ihtiyacının yurt içinde karşılanması, et ve süt üretiminde verim ve kaliteyi artıracak yatırımların desteklenmesi amaçlandı. .

Bu kapsamda inşaat yatırımları, hayvan alımları ile makine, teçhizat ve teçhizat alımlarına yüzde 50 oranında hibe veriliyor. Hayata geçirilen 26 projenin toplam hibe talebi 46 milyon lira olarak hesaplandı. Damızlık, ahır inşaatı ile makine ve teçhizat için toplam 45 milyon lira hibe desteği ödendi.

Ayrıca 2022 yılı destek kapsamında düve merkezlerinden damızlık düve satın alan yetiştiricilere yüzde 50 oranında hibe desteği sağlandı.

MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİNE DESTEK

Damızlık Manda Düve Yetiştiriciliğini Destekleme Projesi 2017 yılında 7 ilde (Bitlis, Muş, Samsun, Tokat, Diyarbakır, Tekirdağ, Sakarya) hayata geçirildi. Proje kapsamında ahır inşaatına yüzde 50 hibe uygulanıyor. ve damızlık manda düvelerinin satın alınması. Projeyle yaklaşık 4,2 milyon lira hibe ödemesi yapıldı. Geçtiğimiz yıl manda merkezlerinden damızlık manda satın alan yetiştiricilere yüzde 50 oranında hibe desteği verildi.

“KOÇ” GÜÇLENDİRME PROJESİ

Damızlık Koç-Keçi Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi 2017 yılında 6 ilde (Bingöl, Elazığ, Eskisehir, Konya, Manisa, Tokat) uygulanmaya başlandı. Söz konusu illerde damızlık koç ve keçi üretim merkezleri kuruldu. Proje kapsamında yapımı tamamlanan koç ve tekeler için 5 bin 908’i koç, 118’i teke olmak üzere toplam 6 bin 16 baş hayvana yaklaşık 10 milyon lira hibe desteği sağlandı. bu işletmelerden temin edilmektedir.

ANKARA KEÇİSİ YETİŞTİRİCİLİĞİNE DESTEK

Tiftik üretimini ve kalitesini artırmak amacıyla Ankara Keçisi Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi de 2020 yılında devreye alındı. Proje kapsamında 2020-2022 yıllarında 359 Ankara keçisi yetiştiricisine 1.243 adet damızlık keçi dağıtıldı. 2020 yılında 35, 2021 yılında 44, 2022 yılında ise 57 adet elektrikli kırkma makinesi satın alınarak üreticilerin kullanımına sunuldu. Geçtiğimiz yıl 245 adet damızlık keçi, 136 adet seyyar kırkma makinesi ve 9 adet seyyar ektoparazit yıkama havuzu yetiştiricilere verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu