Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü

PEKİN, 14 Haziran (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çarşamba günü Pekin’de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Abbas’ın Çin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Xi, iki liderin geçen yıl sonunda Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen 1. Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’ne katıldıklarını ve birçok konuda ortak fikir birliğine vardıklarını hatırlattı. orada ikili görüşme sırasında sorunları.

Xi, Mart ayında Çin Devlet Başkanı olarak yeniden seçilmesi vesilesiyle kendisine bir tebrik mektubu gönderen Abbas’a teşekkür etti. Abbas’ın bu yıl Çin’de ağırlanacak ilk Arap devlet lideri olduğunu kaydeden Xi, ziyaretin Çin-Filistin bağlarının sağlamlığını sembolize ettiğini söyledi.

Çin ve Filistin’in birbirine güvenen ve destekleyen iyi dostlar ve ortaklar olduğunu vurgulayan Xi, Çin’in Filistin Kurtuluş Örgütü’nü ve Filistin Devleti’ni tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu ve ülkesinin meşru ulusal barışı yeniden tesis etme amacının haklı olduğunu söyledi. Filistin halkının hakları her zaman belirlenir. desteğini belirtti.

Xi, “Dünyadaki benzeri görülmemiş değişimler ve Orta Doğu’daki yeni gelişmeler karşısında Çin, Filistin ile koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmeye ve Filistin sorununun erken bir tarihte kapsamlı, adil ve kalıcı çözümü için çalışmaya hazırdır” dedi. söz konusu.

İki lider ortaklaşa Çin ve Filistin arasında stratejik bir ortaklık kurulduğunu duyurdu.

Stratejik ortaklığın kurulmasının, ikili ilişkilerde geçmişteki başarıların üzerine inşa edilen ve daha parlak bir geleceğin müjdecisi olan değerli bir mihenk taşı olacağını belirten Xi, Çin’in bu fırsatı değerlendirerek Filistin ile ikili dostluk ve her alanda işbirliğini geliştirmek için çalışacağını sözlerine ekledi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu