Haber

Burak Akçapar kimdir? Burak Akçapar kaç yaşında, nereli? Burak Akçapar’ın hayatı ve biyografisi!

Burak Akçapar kimdir? Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararına göre İspanya Büyükelçisi Burak Akçapar ile Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi Mehmet Kemal Bozay’a Dışişleri Bakanlığı’nda yeni görevler verildi. Dışişleri Bakan Yardımcılığına Akçapar ve Bozay atandı. Peki Burak Akçapar kimdir? Burak Akçapar kaç yaşında, nereli? Burak Akçapar’ın hayatı ve biyografisi!

BURAK AKÇAPAR KİMDİR?

Doç. Dr. Burak Akçapar (27 Mayıs 1967, İstanbul) Türkiye Büyükelçisi, akademisyen ve köşe yazarı. Mayıs 2021’den bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin İspanya Büyükelçisi olarak görev yapmaktadır.

Uluslararası İlişkiler Doçenti Burak Akçapar, lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden, doktora derecesini ise Hamburg Üniversitesi’nden Uluslararası Hukuk alanında almıştır. Aynı yıl doktora tezi kitap olarak yayınlandı. Kiel ve Harvard Üniversitelerinde icracı yetiştirme programlarına katılmış ve yayınlar yapmıştır.

1988 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlayan Akçapar; Türkiye’yi Katar, Almanya ve ABD’de temsil etti. Aynı zamanda NATO’da uluslararası subay olarak görev yapmış, 2000-2011 yılları arasında Büyükelçi ünvanı ile Dışişleri Bakanlığı’nda Güney Asya Genel Müdür Yardımcılığı, Türkiye’nin Hindistan, Nepal ve Türkiye Büyükelçiliği görevlerinde bulunmuştur. 2011-2016 arasında Maldivler. 2017 yılında adı daha sonra Politika, Analiz ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü olarak değiştirilecek olan Dışişleri Bakanlığı’nda Büyükelçi unvanıyla Politika Planlama Genel Müdürü oldu. 11 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Türkiye’nin İspanya Büyükelçisi olarak görev yapmaktadır.

haber-islahiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu