Haber

BM Genel Sekreteri İsrail’in BM okullarına yönelik saldırılarına tepki gösterdi

İsrail’in son 24 saatte Gazze Şeridi’ndeki iki BM okuluna saldırısına tepki gösteren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Güvenlik ararken çoğu kadın ve çocuk onlarca kişi öldürüldü ve yaralandı. Birleşmiş Milletler tesisleri.” söz konusu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail’in dün Gazze Şeridi’nde Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) ait okullara yönelik saldırılarına sert tepki gösterdi. Gazze Şeridi’ndeki iki UNRWA okuluna 24 saatten kısa süre içinde ateş açılmasının kendisini derinden sarstığını belirten Guterres, “Birleşmiş Milletler tesislerinde güvenlik ararken çoğu kadın ve çocuk olmak üzere onlarca insan öldürüldü ve yaralandı. Yüzlerce kişi, Çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle binlerce Filistinli sivil Gazze’yi terk etmek zorunda kaldı.” “Türkiye’deki Birleşmiş Milletler tesislerine sığınıyor. Tesislerimizin dokunulmaz olduğunu bir kez daha teyit ediyorum” dedi.

“Acil insani ateşkes çağrımı yineliyorum”

İsrail ile Filistin arasında devam eden çatışmaların her gün aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kabul edilemez sayıda sivil kaybına neden olduğunu belirten Guterres, “Buna bir son verilmesi gerekiyor. Acil insani ateşkes çağrımı yineliyorum. Ayrıca şunu da ifade ediyorum:” Katar hükümetinin yürüttüğü tüm arabuluculuk çabaları için minnettarım.” “Bunu yapmak isterim” dedi.

“Bu eylemler yalnızca savaş kurallarını açıkça ihlal etmekle kalmıyor, aynı zamanda insanlığı da hiçe sayıyor.”

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, yaptığı açıklamada, UNRWA tesislerine yönelik saldırıların acımasız olduğunu belirterek, “24 saatten kısa bir süre içinde, Gazze Şeridi’nde yerinden edilmiş aileleri barındıran iki UNRWA okulu vuruldu.”

Saldırılar sırasında bu okullarda yaklaşık 11 bin kişinin bulunduğunu belirten Lazzarini, “Bu da Gazze’de hiç kimsenin ve hiçbir yerin güvenli olmadığının bir başka kanıtıdır. Bir kez daha sivillerin güvenliğini ve savunmasını sağlamaya yönelik barınaklar vuruldu ve çok sayıda kişi vuruldu.” Aralarında çocukların da bulunduğu insanlar öldürüldü.” “Bu eylemler yalnızca savaş kurallarını açıkça ihlal etmekle kalmıyor, aynı zamanda insanlığı da hiçe sayıyor” dedi.

“UNRWA, tesislerinin en az 17’sinin doğrudan vurulduğunu doğruladı.”

Lazzarini, İsrail ile Filistin arasında çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında UNRWA tesislerinde barınan en az 176 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 800 kişinin de yaralandığını belirterek, “UNRWA ölü ve yaralı sayısını doğrulayamıyor doğrulama çalışmalarına devam ediyor. UNRWA, en az 17 tesisinin imha edildiğini doğruladı.” “Doğrudan vurulduğunu doğruluyor” dedi.

“Bu vahşi savaş, tüm kuralların ve sivil hayatlarının açıkça hiçe sayıldığı, geri dönüşü olmayan bir noktaya doğru ilerlemektedir.”

İsrail’in Gazze Şeridi’nde vurduğu çok sayıda UNRWA tesisi ve ölen sivillerin “ikincil hasar” olamayacağını belirten Lazzarini, şöyle konuştu: “Vurulan tesislerin çoğunda yaşlılar, ebeveynler ve çocuklardan oluşan aileler vardı. Açıkça ifade edildi” hepsinin üzerinde mavi bayrak bulunan BM binaları olduğunu belirten UNRWA, “Bu binaların koordinatlarını sistematik olarak çatışmanın taraflarıyla paylaşıyor. Bu acımasız savaş, tüm kuralların ve sivil hayatlarının açıkça hiçe sayıldığı, geri dönüşü olmayan bir noktaya doğru ilerlemektedir. Bir kez daha insanlığın galip gelmesi ve insani ateşkesin bir an önce sonuçlandırılması çağrısında bulunuyorum” dedi.

Saldırılarda 200 kişi hayatını kaybetti

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bulunan UNRWA’ya ait Fakhoora Okulu ve Tel Al-Zaatar Okulu’na düzenlediği saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti. – NEW YORK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu