Haber

Avustralya ve ABD’den ortak operasyon: Cinsel istismara uğrayan 13 çocuk kurtarıldı, 98’i gözaltına alındı

Avustralya ve ABD güvenlik güçleri, pedofili çetesine yönelik 2 yıl süren operasyon sonunda 13 çocuğun cinsel istismardan kurtarıldığını, toplam 98 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Avustralya Federal Polisi (AFP) ve ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) bugün ortak basın toplantısı düzenleyerek operasyonun detayları hakkında bilgi verdi. ‘Bakis’ olarak adlandırılan operasyonun ilk ayağının 2021’de ABD’de başladığı ve 2022’de Avustralya’da devam ettiği belirtildi. FBI’a bağlı iki özel casus Daniel Alfin ve Laura Schwartzenberger’in bir silahlı saldırı tarafından vurularak öldürüldüğü belirlendi. 2021’de bir arama emrini yerine getirirken suçlu ve katil uluslararası bir pedofili çetesindendi. FBI, söz konusu cinayetin ardından uluslararası bir operasyon başlattı.

AFP 19 KİŞİYİ, FBI 79 KİŞİYİ KAÇIRDI

2022 yılında AFP’nin de katılımıyla devam eden operasyonda ülkede 13 çocuğun kurtarıldığı, yaşları 32 ile 81 arasında değişen 19 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Operasyonun FBI ayağında 79 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. AFP Komutanı Helen Schneider, “Şifreleme ve darknet kullanan suçlular, kolluk kuvvetleri için zorlu bir görevdir, ancak Bakis Operasyonu, birlikte çalıştığımızda suçlu zanlılarını mahkemeye çıkarabileceğimizi gösterdi.” dedi.

– Sönmez

ofhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu