Haber

Arkadaşlarını aradılar ve sokakta öldürecekleri kişiyi aradılar.

KOCAELİ’de Emrah Akkuş’un (28) tabancayla vurularak öldürüldüğü, Mehmet C.’nin (28) ise yaralandığı olayla ilgili iddianame Kocaeli 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, tutuklu sanıklardan Abdullah Ay’ın (30), olay saatinden önce arkadaşları Ömer Koç (31) ve Çağrı Topbaş’ı (22) aradığı, sokakta Emrah Akkuş’u aradıkları belirtildi. Tartışma sırasında yakın mesafeden silahla öldürme kastıyla defalarca ateş açıldı. belirtildi. Ay, Koç ve Topbaş’ın Emrah Akkuş’u kasten öldürdüğü belirtilerek, ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Olay, 19 Ekim 2022’de İzmit ilçesi Kemalpaşa Mahallesi Yalı Cami Caddesi’nde meydana geldi. Gece saatlerinde iki grup arasında çıkan kavgada Emrah Akkuş ve Mehmet C. tabancayla yaralandı. Bölgeye gelen sağlık ekipleri tarafından ambulansla hastaneye kaldırılan Emrah Akkuş hayatını kaybetti. Olayda hafif yaralanan Mehmet C., tedavisinin ardından taburcu edildi. Soruşturmanın ardından Abdullah Ay, Ömer Koç, Çağrı Topbaş, NA (21) ve BTE gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Abdullah Ay, Ömer Koç ve Çağrı Topbaş, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. BTE ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken, NA ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘OLAY VAR, TOPLANIN’ DEMİŞTİ

Olayla ilgili hazırlanan iddianame Kocaeli 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Emrah Akkuş’un olaydan bir gün önce Abdullah Ay, Ömer Koç ve Çağrı Topbaş’ın arkadaş olduğu ve Abdullah Ay’ın işlettiği eğlence mekanında kavga çıkardığı belirtildi. Bu durum nedeniyle husumet oluştuğu belirtilirken, Abdullah Ay’ın olay saatinden önce arkadaşları Ömer Koç ve Çağrı Topbaş’ı arayarak, “Olay var, toplanın” diyerek şüphelileri eğlence mekanına çağırdığı belirtildi. Daha sonra birlikte sokakta Emrah Akkuş’u aradılar. İddianamede, olay öncesinde Emrah Akkuş’un arkadaşları ile sanıklar arasında ‘omuz atma’ tartışması yaşandığı, arkadaşlarının durumu Akkuş’a anlatması üzerine olay yerine yakın olan Akkuş’un olay yerine geldiği belirtildi. sanıklar vardı.

15’TEN FAZLA KURŞUN ÇEKİRDEĞİ BULUNDU

İddianamede, olay günü sanıklar Emrah Akkuş ile Mehmet C. arasında tartışma çıktığı, o sırada sanıkların yakın mesafeden öldürme kastıyla çok sayıda el ateş ettiği belirtildi. Bu olay için aldıkları tabancanın üzerine dayayarak Emrah Akkuş ve Mehmet C.’nin ölümüne neden olduğu belirtildi. Yaralı olduğu öğrenildi. İddianamede, olay yerinde 15’ten fazla mermi bulunması nedeniyle sanıkların “olası kastla yaralama” suçunu işledikleri ve Mehmet C.’yi kullandığı silahtan hangi sanığın vuracağı belirlenemediği için iddianameye yer verildi. .

KANLI KIYAFETLER EMANETE ALINDI

İddianamede, olayın ardından Abdullah Ay’ın, sanıklarla birlikte olay sırasında kız arkadaşı olan NA’nın evine giderek silahları beze sararak NA’ya teslim ettiği ve kendisine sorduğu belirtildi. saklamak için kanlı kıyafetlerini değiştirip eğlence mekanının bulunduğu sokağa döndü. NA’nın olayda kullanılan silahları evine giden polis ekiplerine verdiği; NA’nın, gözaltındayken evinde yapılan aramada sanıklara ait gizli mermiler ve kanlı elbiseler ele geçirilerek ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ suçunu işlediği belirtildi.

BENİ TASARIMLA ÖLDÜRDÜLER

İddianamede, Emrah Akkuş’un vücuduna 15 kurşunun girip çıktığı yönünde rapor yer alırken, savcı, Abdullah Ay, Ömer Koç ve Çağrı Topbaş’ın Emrah Akkuş’u kasten öldürdüğünü ve Mehmet C.’yi ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdığını belirtti. ‘Silahla yaralama’ suçu kapsamında yaraladıklarını belirterek, 4,5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmalarını, silahlar ruhsatsız olduğundan 3 yıla kadar ağır ceza ile cezalandırılmalarını talep etti. ‘ruhsatsız ateşli silah ve mermi satın almak, taşımak veya bulundurmak’ suçu kapsamında hapis cezası. NA’nın silahları yalnızca ilk aşamada polise teslim etmesi, gizli mermiler ve kanlı kıyafetleri teslim etmemesi üzerine savcı, NA’nın “Yok etme, saklama veya değiştirme” suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. suç delili’.

‘SİLAHLARDAN BİRİNİ VERDİ’

Olayla ilgili savcılıkta ifade veren tutuklu sanık Abdullah Ay, “Daha önce iş yerimde çalışan Emrah Akkuş ile E. arasında ufak bir husumet vardı ve bana darp etti. Daha sonra 2 kişiyle çarpıştık. Olay tarihinde Emrah’ın arkadaşlarından arkadaşları bu durumu Emrah’a anlattı.” “Emrah bize geldi. Olaylar ani bir olaydan dolayı meydana geldi, pişmanım” dedi.

Tutuklu sanık Çağrı Topbaş, “Abdullah arkadaşım olur. Abdullah beni aradı ve ‘Bir mesele var, gelin’ dedi. Geldiğimde Abdullah bana silahlarından birini verdi. Ben Abdullah ve Ömer’le olay yerindeyken Emrah geldi. Emrah’ın ardından ‘Beni tanıyor musun?’ “Ömer’e vurdu. Bu sırada Ömer, Emrah’ı silahla vurdu. Daha sonra ben ve Abdullah, Emrah’ı hatırlamadığım bir şekilde vurduk. Öldürmek niyetinde değildim. Olay bir anlık sınır geçişinde meydana geldi, üzüntü duyuyorum” dedi.

‘KENDİMİ KORUMAK İÇİN VURDUM’

Tutuklu sanık Ömer Koç, “O gün barda Abdullah’ın yanındaydım. Çağrı da yanımdaydı. Daha sonra Emrah yanımıza gelerek ‘Benim adım Emrah Akkuş, beni tanıyor musun?’ dedi. “Elini beline koyduğunda silah çıkaracağını düşünerek üzerimdeki silahla Emrah’ın önce yere, sonra ayağına ateş ettim. Mağdurun öldüğünü diğer sanıklar da ateş edince öğrendim. Kendimi korumak için ateş ettim, pişmanım. Öldürme niyetinde değildim” dedi.

Olayda sanıkların kullandığı silah, mermi ve kanlı kıyafetleri evinde bulunduran NA, şunları söyledi: “Abdullah benim eski erkek arkadaşımdır. Olay günü eve gelip başına bir şey geldiğini söyledi. Daha önce kısmen tanıdığım, tanımadığım insanlarla birlikte eve geldi. Silahları çıkarıp saklamamı söyledi. İlk ben yaptım.” “İki kez karşılaştığım bir durum olduğu için ne yapacağımı bilemeden tereddüt ederek dediklerini kısmen yaptım. Olayın farkında değildim” dedi. Sanıklar, 8 Ocak 2024’te Kocaeli 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu