Teknoloji

Apple, Türkiye telefon pazarı için yeni bir model çıkarıyor!

Telefon pazarı devlerinden Apple, Türkiye’de vergi maliyetini hesaplayarak daha ucuza mal olacak yeni telefon modeliyle akıllı telefon pazarını etkileyecek.

Türkiye’ye özel telefon modeli için ilk adımı attı

Apple, Türkiye’de telefon pazarındaki hakimiyetini artırmak ve daha fazla alıcıya ulaşmak için yeni bir adım attı.

Bu yeni model projeyi dolar bazında en değerli 10 ülkede hayata geçirmeyi hedefliyor. Özellikle 10 ülkenin yer aldığı liste telefon pazarında vergilerin çok yüksek olduğu ülkelerden oluşuyor. Bu ülkelerin başında Türkiye’nin gelmesi şaşırtıcı değil.

Apple, bu vergi yükünün yüksek olduğu pazarlarda satışları artırmak ve vergi yükünü hafifletmek için yeni bir model geliştiriyor.

Ucuz olmasıyla bilindiği için birçok kullanıcının aklına SE serisi gelebilir ancak şirket yeni bir SE modeli çıkarmayı planlamıyor.

Apple’ın çıkaracağı bu yeni modelin adı “FE” yani “Fan Edition” olarak adlandırılıyor.

Apple Modelinin adı doğrulandı

Apple’ın piyasaya süreceği bu yeni kemik modelinin adının “Fan Edition” anlamına gelen “FE” olduğu ve geleneksel bir iPhone tasarımı kullanacağı biliniyor. Yeni modelde Home butonu değil, çentikli ekran tasarımı yer alacak.

Şirket, üretim maliyetini artıracağı için FaceID’yi kullanmayacak, bunun yerine güç düğmesindeki parmak izi okuyucuyla sınırlı kalacak. Bu sayede üretim maliyetlerinin artmasının da önüne geçilmiş olacak. Alıcılar, LCD ekranla tasarlanacak modelin 1-2 nesilden kalma A serisi çip tasarımıyla gelmesini bekleyecek.

Piyasadaki en ucuz yeni iPhone modeli olacak

Telefonun fiyatı vergisiz 250 dolar yani 7.500 TL, vergilerle birlikte ise 15.000 TL ile 20.000 TL arasında olacak. Bu da 2024 yılının ekonomik şartlarına uygun bir fiyat sayılabilir.

Bu model hakkında daha detaylı bilgi bu yılın ilk çeyreğinde, muhtemelen mart ayında gerçekleşecek bir etkinlikle elde edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu