Haber

AB, İsrail’in Filistin’de okul yıkmasını “kabul edilemez” buldu

Avrupa Birliği (AB), İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’daki Mesafir Yatta bölgesinde bir ilkokulu yıkmasının “kabul edilemez” olduğunu belirterek İsrail’e yıkımları durdurma davetini yineledi.

AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada, 23 Kasım’da okulun yıkılmasından ıstırap duyulduğu tabir edildi.

Yıkımların milletlerarası hukuka nazaran yasa dışı olduğu ve çocukların eğitim hakkına hürmet gösterilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “bu kabul edilemez olayın” 1200 Filistinlinin Masafer Yatta’dan zorla çıkarılması kararı sonrasında geliştiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “AB, İsrail’e yıkımları ve tahliyeleri durdurma davetinde bulunmaktadır.” denildi.

İsrail’in Mesafir Yatta’daki tehcir politikası

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyinde, İsrail ordusu tarafından tehcir tehdidi ile karşı karşıya bulunan Filistinli bedevilerin yaşadığı Mesafir Yatta bölgesindeki İsfi İlkokulu’na öğrencilerin bulunduğu sırada baskın düzenlemişti.

İşgal güçleri, Mesafir Yatta yerlisi bedevi Filistinlilere hizmet veren, tuğla ve sacdan inşa edilmiş tek katlı okulun içindeki gereçlere el koymuş ve yapıyı “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkmıştı.

İsrail ordusu, 8 köyden oluşan ve çöl ikliminin hakim olduğu bu bölgeyi “918 No’lu Atış Alanı” ismi altında askeri bölge ilan ederek 2 binden fazla Mesafir Yatta yerlisini çeşitli yollarla konutlarından kovmaya çalışıyor.

Bu kapsamda bugüne kadar yerli Filistinlilerin barındığı onlarca mesken, yapı ve tarım tesisini yerle bir eden İsrail, imkanların son derece kısıtlı olduğu bu bölgeye elektrik ve su üzere en temel hizmetlerin bile ulaştırılmasına mahzur oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Başa dön tuşu