Haber

43. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği Zirvesi Cakarta’da Başladı

JAKARTA, 5 Eylül (Xinhua) — 43. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Zirvesi ve ilgili zirveler Salı günü Endonezya’nın başkenti Jakarta’da başladı. Bu yılın zirvesi, bölgeyi ekonomik büyümenin merkez üssü haline getirmeye odaklanıyor.

ASEAN’ın dönem başkanlığını yürüten Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, açılış töreninde yaptığı konuşmada, ASEAN’ı birlik içinde kalmaya ve hiçbir gücün aracısı olmamaya çağırdı.

“Hepimizin aynı gemide olduğu ASEAN birliğini birbirimize zarar veren bir rekabet alanı haline getirmeyelim. Bu gemiyi sadece bölge için değil dünya için de işbirliğinin, refah, istikrar ve barışın yaratılmasının zemini haline getirelim. “dedi.

ASEAN üyesi ülkelerin başkanları, üç gün boyunca ASEAN’ın topluluk ve kurum olarak geleceğini belirleyecek konuları tartışacak.

Kriz ve acil durumlarda karar alma sürecini hızlandıracak ve ASEAN’ın bölgede ortaya çıkan zorluklara yanıt verme kapasitesini güçlendirecek adımlar da bu bahislerin ortasında yer alıyor.

Endonezya’nın ASEAN dönem başkanlığını üstlendiği zirvenin bu yılki teması “ASEAN Fark Yaratıyor: Büyümenin Merkez Üssü” olarak belirlendi.

ASEAN verileri, birliğin son on yılda yıllık ortalama büyümesinin yüzde 3,98’e ulaşarak yüzde 2,6 olan küresel ekonomik büyümeyi geride bıraktığını gösterdi.

1967 yılında kurulan ASEAN; Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam’dan oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu